Kolizja drogowa a wypadek jakie są różnice ?
Wystarczy chwila nieuwagi aby doprowadzić do zdarzenia drogowego. Niekiedy dotyka to nawet najlepszych kierowców. Warto w takim razie wiedzieć wcześniej w jaki sposób postępować po kolizji. Sprawdź czym jest kolizja drogowa oraz jak krok po kroku postępować w takiej sytuacji.
Kolizja Drogowa – jest to zdarzenie drogowe, w którym ucierpiały wyłącznie pojazdy, bądź rzeczy znajdujące się wewnątrz pojazdów i nie ma rannych ani poszkodowanych wśród kierowców, pasażerów lub osób postronnych.
Wypadek drogowy – to zdarzenie, w którym ucierpiały nie tylko dobra materialne ale także i ludzie.
Kolejne Kroki podczas kolizji drogowej w Warszawie
Najważniejsze jest tuż po zdarzeniu zabezpieczyć miejsce, zapalić światła awaryjne i rozstawić trójkąt. Aby miejsce zdarzenia było odpowiednio oznaczone, i aby inni kierowcy poruszający się tą samą drogą mogli odpowiednio wcześniej zareagować. Ktoś może zapytać, czemu jako pierwsze musimy oznaczyć miejsce trójkątem a nie udzielać pierwszej pomocy? Dla tego że, aby nieść pomoc drugiej osobie należy odpowiednio oznaczyć miejsce aby nie doszło do kolejnego wypadku. Chcąc nieść pomoc drugiej osobie należało by samemu czuć się bezpiecznie. Niestety niewielu z nas wie jak do tego podejść odpowiednio, lub po prostu się boi. „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności …”
1.Prawidłowe zabezpieczenie miejsca kolizji/wypadku drogowego!
Zabezpieczenie miejsca kolizji/wypadku drogowego! czyli ustawienie trójkąta ostrzegawczego!
Ważne, aby w każdym przypadku odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jeżeli nie ucierpiały żadne osoby, a auto nadal może się poruszać należy niezwłocznie przestawić samochód w miejsce, w którym nie będzie ono utrudniało ruchu drogowego, po uprzednim wykonaniu zdjęć miejsca zdarzenia, samochodu sprawcy i poszkodowanego. W przeciwnym przypadku grozi nam mandat za utrudnianie ruchu drogowego, który policja wystawia dosyć często. Jeżeli samochód nie może się dalej się poruszać czy to z powodu uszkodzonego układu jezdnego, czy z jakiegokolwiek innego powodu, należy włączyć światła awaryjne, oraz rozstawić trójkąt ostrzegawczy w odległości jaką wskazuje ustawa u ruchu drogowym, a zależną od typu drogi na jakim doszło do zdarzenia.
➡️ teren zabudowany (tuż za pojazdem lub na dachu pojazdu)
➡️ poza terenem zabudowanym (30-50 m za pojazdem)
➡️ droga ekspresowa/autostrada (nie mniej niż 100 m za pojazdem)
A następnie po oznaczeniu miejsca przy wypadku drogowym udzielenie pierwszej pomocy tym którzy tego potrzebują.
2.Gdzie zadzwonić i co zrobić gdy dojdzie do wypadku drogowego w którym są ranni?
Główny numer alarmowy 112 – gdy odbierze operator powinniśmy bardzo dokładnie opisać co widzimy na miejscu, czy potrzebna jest straż pożarna lub karetka. Operator zapewne będzie zadawał bardzo dużo pytań na które należałoby odpowiedzieć w taki sposób aby jak najdokładniej opisać to co się wydarzyło. Gdy wezwaliśmy już na miejsce straż , policję i pogotowie. Kolejnym krokiem powinno być wezwanie na miejsce Pomocy Drogowej która zabierze nasz uszkodzony pojazd. Przy wypadku drogowym gdzie ucierpieli również ludzie wezwanie policji i pogotowia jest obowiązkowe!
3.1Kolizja drogowa , jak się zachować podczas drobnej stłuczki gdzie uszkodzenia są tylko na pojazdach ?
Również przy drobnej stłuczce ważne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca lub gdy stan pojazdów umożliwia ich przestawienie w miejsce w którym nie będą blokowały ruchu drogowego. A następnie jeśli osoba winna przyznaje się do winy, to wystarczy spisać oświadczenie które załączamy do możliwości pobrania. Co potrzebujemy mieć w oświadczeniu sprawcy kolizji?
dane osobowo-adresowe uczestników kolizji: imię, nazwisko, adres zamieszkania/korespondencyjny, serię i nr dowodu osobistego, a także kategorię, nr i serię posiadanego prawa jazdy;
dane pojazdów, które brały udział w kolizji drogowej: markę i model, numery rejestracyjne, a także informacje o właścicielach aut zgodne ze wpisami w dowodach rejestracyjnych,
dane związane z ubezpieczeniem pojazdu sprawcy: nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym auto sprawcy kolizji drogowej jest ubezpieczone, nr polisy OC i okres ważności obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.
W dalszej części dokumentu należy wpisać treść oświadczenia. W dokumencie należy podać zarówno dane właściciela pojazdu (poszkodowanego), jak i osoby, która kierowała autem (oczywiście o ile za kierownicą siedział ktoś inny niż posiadacz samochodu)
3.2 Co zrobić gdy żaden z kierowców uczestniczących w kolizji nie czuje się winny?
W takim wypadku wzywamy policję👮 .
4 Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?
Z treści oświadczenia bardzo jasno musi wynikać, kto jest sprawcą. Aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, nie należy używać takich zwrotów, jak np.: „doszło to zdarzenia”, „doszło do kolizji”, czy „miała miejsce kolizja”. Zamiast nich warto stosować o wiele bardziej precyzyjne zapisy, jak np.: „spowodowałem kolizję”, „doprowadziłem do kolizji”, bądź „sprawcą kolizji jest”.
Sprawca powinien również w porozumieniu z poszkodowanym, bardzo dokładnie opisać przebieg stłuczki. W tym celu warto zawrzeć w treści oświadczenia następujące elementy:
☑️ okoliczności kolizji drogowej: miejsce, godzinę, przebieg sytuacji, jak doszło do zdarzenia (z uwzględnieniem znaków drogowych, do których nie zastosował się sprawca), jakie są jego skutki, można również dodatkowo sporządzić szkic wraz z mapką;
☑️ dokładny opis uszkodzeń pojazdu poszkodowanego
☑️ dokładny opis uszkodzeń pojazdu sprawcy
☑️ informację, czy uszkodzeniu uległy inne przedmioty znajdujące się podczas stłuczki w pojazdach: jeśli tak, to w jakim stopniu
☑️ dane świadków kolizji drogowej wraz z ich podpisami: mogą być bardzo pomocni, jeśli sprawca stłuczki w trakcie likwidacji szkody zmieni zdanie i nie będzie chciał się przyznać do przebiegu zdarzenia spisanego w oświadczeniu
☑️ czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej: zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego
5.Wzywamy lawetę ? czy może jednak jedziemy dalej?
Jeśli mamy drobne pojęcie o mechanice to wydaje mi się że nie będzie problemu z oszacowaniem czy autem możemy dalej jechać czy może jednak wykonamy telefon do najbliższej pomocy drogowej? i zamówimy holowanie do warsztatu lub pod nasz dom. Jeżeli nasza znajomość mechaniki jest żadna to szkoda ryzykować zdrowiem naszym i innych uczestników ruchu drogowego. Niektóre uszkodzenia niestety nie są na tyle widoczne abyśmy mogli ocenić na oko czy auto jest sprawne. Bezpieczniej bedzie odblokować telefon i wyszukiwarkę „google.pl” wpisać Pomoc Drogowa Warszawa lub Laweta Warszawa aby wezwać pomoc.
Najważniejsze jest podjęcie decyzji gdzie wieziemy auto po stłuczce. Wszystko zależy od pory. Najbezpieczniej auto po kolizji dostarczyć do najbliższego warsztatu w celu sprawdzenia/zrobienia. Lecz w godzinach nocnych robi się to utrudnione z racji działania warsztatu w godzinach zazwyczaj rannych. W takim wypadku auto trafia do klienta pod dom lub na plac Pomocy Drogowej 24h jeśli taki posiadają.
Myślę że tym wpisem nieco odpowiedzieliśmy jak zachować się w takiej sytuacji.