Z kim się skontaktować w sprawie holowania samochodu? 

W przypadku awarii lub wypadku holowanie samochodu może być obowiązkowe. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wykonania naprawy na miejscu – fachowiec wykonuje naprawę w miejscu unieruchomienia auta. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy pojazd jest unieruchomiony w miejscu, w którym możliwa jest pomoc w razie awarii (parking, dom prywatny itp.), a charakter awarii nie jest zbyt skomplikowany i dlatego można go naprawić na miejscu.

Pomoc drogowa i holowanie auta

W każdym innym przypadku konieczne będzie zatem wezwanie pomocy drogowej z holowaniem, aby odprawić samochód do warsztatu. Jeśli auto zepsuje się na drodze, zacznij od zatrzymania się na poboczu, włącz światła awaryjne i załóż żółtą kamizelkę. Umieść trójkąt ostrzegawczy około 30 metrów przed pojazdem.

Holowanie zepsutego samochodu na autostradzie lub drodze ekspresowej

W przypadku awarii na autostradzie, aby skorzystać z holowania samochodu, należy postąpić tak, jak opisaliśmy powyżej – wezwać profesjonalną pomoc drogową, zadzwonić pod 112 lub skontaktować się z obsługą autostrady.

Przepisy stanowią, że tylko zatwierdzona firma może interweniować w holowaniu na autostradzie.

Dzwoniąc po pomoc pamiętaj o podaniu miejsca, w jakim się znajdujesz przy użyciu lokalizacji na słupkach. Należy również pamiętać, że najnowsze samochody mogą być wyposażone w eCall, system połączeń alarmowych zawierający GPS.

Czekając na przybycie holownika, poczekaj za autem. Przebywanie w zepsutym samochodzie jest bardzo niebezpieczne.

holowanie z autostrady

Holowanie zepsutego samochodu na drodze

Jeśli nie znajdujesz się na autostradzie lub drodze ekspresowej holowanie samochodu samemu jest możliwe.

Jednak zalecamy w tym przypadku skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Skieruje Cię on do autoryzowanego warsztatu, co ułatwi uzyskanie odszkodowania.

Większość ubezpieczycieli oferuje gwarancje obejmujące sfinansowanie odholowania samochodu do warsztatu. Warto jednak dobrze poznać swoją umowę, ponieważ gwarancje te mogą podlegać ograniczeniom (limit przebiegu, udział własny, rodzaje szkód itp.).

Czy możesz sam holować samochód? Holowanie auta na lince

Pod pewnymi warunkami istnieje możliwość samodzielnego holowania samochodu. Aby to zrobić, musisz mieć hak holowniczy, specjalnie zaprojektowany do holowania zepsutego auta. Istnieją różne rodzaje haków holowniczych. Niezbędne jest również posiadanie sprawnego drugiego samochodu.

Upewnij się, że masa holowania jest zgodna z samochodem, który chcesz holować. Pojazd ciągnący musi być również cięższy niż samochód holowany. Wreszcie oba muszą być wyposażone w ucho holownicze.

Holowanie auta samemu – prędkość i inne wytyczne

Jeśli wszystkie te warunki są spełnione, możesz połączyć oba samochody za pomocą haka holowniczego. Musisz przestrzegać następujących przepisów:

  • zabrania się holowania samochodu na autostradzie lub drodze ekspresowej,
  • musisz jechać z maksymalną prędkością 25 km/h,
  • podróż powinna odbywać się na krótkim dystansie,
  • musisz mieć włączone światła awaryjne,
  • oba samochody muszą być ustawione w jednej linii.

Ile kosztuje holowanie samochodu? Holowanie auta cena

Cena holowania samochodu zależy od pewnych kryteriów:

  • rodzaj drogi (autostrada, droga itp.),
  • odległość holowania,
  • godziny holowania (noc, weekend, święto itp.),
  • czas trwania holowania,
  • warunki klimatyczne.

Sprawdź naszą ofertę Holowanie aut Warszawa